Café Bar
0

Falsifikátor [Archiv]

Komedie / Drama / Nevhodný mládeži do 12 let Srbsko / Bosna a Hercegovina / Chorvatsko Píše se rok 1968. Anďelko je ředitelem školy v městečku Dubica. Je věrným stoupencem Josipa Broze Tita a pevně věří v zářnou budoucnost Jugoslávie. Uvědomuje si sice, že všechno kolem něj nefunguje úplně ideálně, přesto nepochybuje o tom, že […]

Komedie / Drama / Nevhodný mládeži do 12 let
Srbsko / Bosna a Hercegovina / Chorvatsko

Píše se rok 1968. Anďelko je ředitelem školy v městečku Dubica. Je věrným stoupencem Josipa Broze Tita a pevně věří v zářnou budoucnost Jugoslávie. Uvědomuje si sice, že všechno kolem něj nefunguje úplně ideálně, přesto nepochybuje o tom, že se Jugoslávie stene nejlepším místem k životu na světě. Sám se snaží napravit svérázným způsobem některé drobné dílčí chyby systému. Myslí si, že lidé jsou dobří a mají dostat šanci. Proto pro ně falšuje nejrůznější diplomy, potvrzení, maturitní vysvědčení a podobně. Důvěra v dobrotu lidí se mu jednoho dne stane osudnou, když jeho žárlivý soused udá policii, že zfalšoval diplom druhému sousedovi, se kterým mu byla jeho žena nevěrná. Musí opustit město, ale ani to není konec jeho trápení. Protože i ve vyhnanství pokračuje ve své lidumilné falsifikátorské činnosti, zatkne jej brzy policie a skončí ve vězení.
Pro Gorana Markoviće byla prvním impulsem pro napsání scénáře k filmu výzva Goethe institutu, kterou při příležitosti výročí dvaceti let od pádu berlínské zdi oslovil vybrané filmaře z různých zemí. Zadání bylo zdánlivě prosté: natočit film o pádu režimu. Goran Marković se rozhodl, že natočí film, který by ukazoval počátky pádu Jugoslávie. Dalším rozhodujícím inspiračním zdrojem pro něj byl skutečný příběh ředitele školy, který celý život falšoval různé dokumenty.
Pokud se budete po zhlédnutí filmu pídit po tom, kde je v něm ukryt onen rozpad Jugoslávie, vzpomeňte si na to, s kým AnĎelko sdílel společnou celu. Právě tito čtyři vězni totiž reprezentují síly, které spustily již na konci šedesátých let proces rozkladu tohoto mnohonárodnostního státu…

Režie: Goran Markovic
Scénář: Goran Marković, Tihomir Stanič
Kamera: Dušan Joksimović
Hrají: Tihomir Stanič, Branka Katić, Dragan Petrovic, Sergej Trifunović, Emir Hadžihafizbegović, Svetozar Cvetković, Bogdan Diklić.

Vloženo uživatelem: disfilm-bot

Komentáře: 0

Leave a comment

Want to express your opinion?
Leave a reply!

Facebook